14.03.2012
Pohled na účast našich vojáků v 1. světové válce je dodnes zkreslen příběhem dobrého vojáka Švejka a tolik vyzdvihovanými legionáři. Na statisíce mužů, kteří bojovali v rakousko-uherských uniformách, se ihned po skončení války a vzniku Československa z politických důvodů raději zapomnělo. Teprve nyní se zájem o jejich osudy probouzí.
Je doposud málo známou skutečností, že italská fronta byla místem největšího bojového nasazení vojáků z Čech a Moravy v celé naší historii. Jejich odvaha a bojovná urputnost v bitvách o Soču vzbudila uznání vojenského velení a dokonce i respekt nepřítele. Jižní části sočské fronty, totiž oblast Krasu a pobřeží Jaderského moře, byly strategicky velmi důležité. Tudy mohli Italové nejsnáze prorazit bojovou linii a proto sem směřovali největší sílu svých útoků. A právě tuto část bojiště bránili naši vojáci.
Dnes sem vedou cesty lidí, kteří nejen v archivech a knihovnách, ale i zde, na bývalých bojištích, pátrají po osudech svých dědů a pradědů. Začínají dokonce vycházet první publikace a knižní průvodci těmito místy:
Výborným zdrojem informací a také dobrou motivací pro pátrání v terénu je dokumentární film Můj děda byl voják, válčil na Pijavě www.ceskatelevize.cz/porady/10169695205-muj-deda-byl-vojak-valcil-na-piave/408235100021005/
O letošních prázdninách (12. – 18.8. 2011) jsem se také já vypravil na místa, kde bojoval můj děda. Cílem mé cesty bylo slovinské město Nova Gorica, v jehož okolí probíhaly jedny z nejtvrdších bojů 1. světové války. Právě na toto město se společně podíváme v příštím díle vzpomínek.
S dědovými vzpomínkami a fotografií na bývalém bojišti poblíž Kostanjevice na Krasu.
Ladis