Babiččin čaj

30.05.2010

Základ a největší díl tvořily lístky lesních jahod i s květy, malinové a ostružinové listí. Potom troška řepíčku, mařinky, pětiprstku, jitrocele, šalvěje, plicníku...

Foto Všechny tyto bylinky babička sbírala koncem května, prý mají tehdy největší sílu. Neméně důležité bylo také místo sběru, mýtinka nebo mez u lesa, nebo přímo les, prostě čisté prostředí, nic nesmělo být zaprášené či jinak znečištěné. Koncem června se dosušilo „lipáčí“ - lipový květ. Sušení, to byl takový malý obřad. Jednotlivé druhy byly pečlivě rozprostřené na lískách nebo papíře na „hůře“, aby k nim mohl čerstvý vzduch. „Přímé slunko bylinkám totiž škodí“, říkavala babička., když usušené bylinky jemně mnula v prstech a podle naučeného poměru je pečlivě míchala a rozdělovala do připravených plátěných pytlíků. Takto namíchaný čaj jsme pili všichni vlastně po celý rok. V zimě, v době chřipek a nachlazení přišlo na řadu samotné lipáčí, nebo čaj šípkový, případně i mátový.

Doba pokročila, nastalo nové období – sypaných čajů ruských a čínských. A co teprve převratný objev pytlíkový čaj! Stačilo vložit pytlík do hrnku a zalét horkou vodou. Nabídka těchto čajů sice nebyla nijak obsáhlá, většinou vám u sousedů nebo známých nabídli na návštěvě tutéž značku, co jste měli doma, ale co na tom. Zato se z jednoho pytlíku dal uvařit čaj i podruhé. Najednou jsme ten zdravý babiččin čaj ani nemuseli, ani tak nevoněl a kdo by ho cedil!

Dnes se výrobci a dovozci v supermarketech doslova předhánějí s nabídkou spotřebiteli, můžeme si koupit čaje různých vůní a chutí ze všech koutů světa, přibyly specializované prodejny i do této doby neznámé čajovny. Někdy je docela složité se v té široké škále nabízených čajů nějak vyznat... Možná právě proto, nebo pro ty vzpomínky z dětství, mezi nimi hledám ten babiččin bylinkový čaj. A představte si, našla jsem ho v „Interšpáru“. V lákavé barevné krabičce s milou babičkou s drdůlkem bílých vlasů na víčku a důvěrně znýmých názvem Babiččin čaj. Měl možná jen jednu maličkou vadu. Už když jsem k němu přivoněla, okamžitě mně došlo, že s tím opravdovým čajem od mé babičky nemá vůbec nic, kromě toho názvu, společného.

Lejdy