Jste zde:

Digitální vzorník výšivek

27.10.2011

Neodbytná potřeba hledání vlastní identity, přivádí v současnosti mnoho lidí k lidové kultuře. To se často projevuje touhou mít vlastní kroj. Krojové dílny, ale i vesnické vyšívačky se však potýkají z problémem nedostatku výšivkových předloh. Proto jsme na Památkových domcích v Hluku založili digitální vzorník výšivek, který nám můžete pomoci průběžně doplňovat nebo z něj čerpat inspiraci.

Naším cílem je nejen samotná dokumentace krojových výšivek v Hluku, ale i podpora domácího vyšívání krojů. Proto jsme založili volně dostupnou databázi fotografií výšivek, která bude v podobě CD uložena na Památkových domcích v Hluku. Zde si ji budou moci zájemci vypůjčit. Odměnou pro nás budou fotografie nově vzniklých výšivek.

Vzorník má podobu fotografií uložených na CD. Jednou za rok bude rozšiřován o aktuální záznamy. Na jeho doplnění se můžete podílet i vy, pokud nám umožníte pořídit fotografickou dokumentaci vašich krojových výšivek. Zájemci si mohou vzorník zapůjčit zdarma a vybrané fotografie pak okopírovat či vytisknout. Pokud bude databáze využívána ke studijním a publikačním účelům, prosíme o uvedení zdroje: archiv muzea Památkové domky v Hluku nebo www.dolnacko.cz. Zájemce však žádáme o možnost zdokumentování nově vzniklých výšivek. V případě publikování vzorníku nebo jeho části prosíme o jeden výtisk publikace či elaborát článku.

V současné době se orientujeme především na dokumentaci výšivek pánských košil – tzv. dudovic. Vzorník zatím obsahuje výšivky 16 košil. Během letošních slavností a hodů se nám podařilo získat další položky, a tak v lednu příštího roku bude k dispozici aktuální a rozšířené CD.

Foto

Vyšívání dudovice od Hájků

Ladis