Jste zde:

Ornamenty v jiném světle

02.05.2011

Účastníci večerní mše na Bílou sobotu byli možná při odchodu z kostela překvapeni, že chodník ke kterému obvykle směřují jejich kročeje, se nečekaně rozzářil. Stovky malých svíček lemovaly ornamentové motivy v dláždění a dodaly atmosféře večera, umocněné předchozím duchovním prožitkem, zajímavý nádech.

Stává se, že v pravidelném rytmu každodennosti blízký svět kolem nás zevšední. Drobné radosti mizí a nenápadná krása bledne. V šedivém stereotypu pak zatoužíme po změně, po velkém a intenzivním zážitku. Reklamní a komerční sféra nám jich nabízí nepřeberné množství. Možná ale existuje i jiná cesta, kterak uniknout všednosti. Třeba stačí ocenit doposud přehlížené drobnosti, které nám obvykle chybí, až když vymizí.

Na letošní Bílou sobotu se po večerné mši rozsvítil chodník před kostelem. Mladí členové scholy pomohli rozmístnit a rozsvítit drobné svíčky, které lemovaly ornamentové motivy v dláždění. Jednoduché tulipánky a hvězdicovité růžice zdobí chodník po celá desetiletí, ale z pozornosti mnohých procházejících se vytratily. Letošní velikonoční svátky se staly příležitostí, jak tuto nenápadnou krásu znova přiblížit.

Symbolika konečného výtvoru zůstává otevřená. Mnohé však může naznačit již zvolené místo a čas. Akce nebyla dopředu prezentována, protože nepřízeň počasí mohla vše odložit na další neurčitý termín. Snad byl tedy rozzářený chodník příjemným překvapením pro přihlížející, kteří po mši scházeli od kostela po schodech dolů.

Chtěl bych poděkovat Ivetě a Markétě Josefíkovým za pomoc při organizaci, členům scholy a dalším kamarádům za realizaci a také panu faráři, který akci povolil a přimluvil se za skvělé počasí a povětrnostní podmínky.


Foto Foto
Foto

Ladis