Jste zde:

Velikonoční neděle s tanečním souborem Dolňácko

12.04.2010

Velikonoční neděli jsme zahájili druhým ročníkem akce pro děti s názvem MALOVANÉ VAJÍČKO NA ČERVENÉ ŠŇŮRCE ANEB HRAVÉ ODPOLEDNE PRO MALÉ I VELKÉ. Jak již název napovídá, jednalo se o odpoledne zaměřené na ukázku tradic spojených s Velikonocemi.

Foto Holky si mohly vyzkoušet různé způsoby zdobení velikonočních vajíček a kluci se mohli naučit uplést si pomlázku nebo spíš jak se správně v Hluku říká „žilu“. Malování vajíček není úplně jednoduchou záležitostí, proto bylo potřeba odborného vedení maléreček Jany Jančíkové a Ludmily Křápkové. Celá akce probíhala za hojné účasti dětí s rodiči nebo dědečků a babiček. Pro dobrou náladu hrály dvě harmoniky Antonín Huráb a Zdenek Valný, které doprovázel Martin Kupka na tubu a František Kuchař na buben. V průběhu akce bylo také naše vystoupení na Velikonoční tématiku zakončené tancem typickým pro naše město - „Huckýma“. Velikonoční neděle na domcích nebyla jen k potěšení kulturních smyslů, ale také chuťových. Z vyfouknutých vajíček se na špeku a cibuli usmažila výborná škvařenina, na které si mohl každý pochutnat. Podle úsměvů na tvářích návštěvníků soudím, že se nedělní odpoledne na domcích vydařilo. Dospělí si zazpívali s muzikou a kluci s žilama honili holky, jakoby se nemohli dočkat pondělního rána. Všem zúčastněným patří velký dík, že nám pomohli dotvořit tu správnou atmosféru velikonoční neděle. Hlavně manželům Jelénkovým a jejich rodině, kteří jsou spoluorganizátoři celé akce. Co dodat na závěr? Snad jen poděkovat pánu bohu za pěkné počasí a doufat, že se příští rok na velikonoční neděli zase na domcích všichni ve zdraví sejdeme.

Foto Foto

Druhou kulturní akcí velikonoční neděle byla beseda u cimbálu na tvrzi. Na začátku besedy byli všichni trošku nervózní, neboť účast nebyla nijak hojná. Besedu jsme zahájili Velikonočním vystoupením a doufali jsme, že se vše změní a přijde víc folklorních příznivců. Naštěstí lidé přicházeli v průběhu celého večera, takže jsme se zájmem lidí byli nakonec spokojeni. Ten kdo přišel, určitě nelitoval. Hudba v podání cimbálové muziky Jana Grabce z Velké nad Veličkou a výborné hlucké víno bylo zárukou dobré zábavy.


Vystoupení folklorního souboru Dolňácko na velikonoční besedě u cimbálu
(Autor videa: Antonín Uhlíř)


Vít Uhlíř