Jste zde:

Šlahačková neděle

04.04.2010

Při draní peří „ovládnou“ domečky tetičky v šátcích. Šlahačková neděle už ale patřila, stejně jako loni, roztančenému mládí – klukom a děvčicám z tanečního souboru DOLŇÁCKO. Aprílové počasí vyšlo na jedničku, možná proto, že jsme v domečku radši topili, kdyby bylo chladno.

Na dvorku plném děcek a maminek s kočárky malovaly dvě malérečky vajíčka, vlastně správně kraslice, tatínci zkoušeli plést žily ... A pro dobrou náladu všem vyhrávala kapela příznivců souboru. Z kuchyně voněla škvařežina, která sem lákala další návštěvníky.

A že se jich tady sešlo ! Všechny donesené suroviny byly dokonale zpracovány. Vyfouklá vajíčka do posledního vymalovaly děti, vnitřek skončil na cibuli a slanině v obrovském kastrolu na plotně. Slupky cibule a sedmikrásky před domky posloužily k přírodnímu batikování, tentokrát vajíček uvařených. Na dvoře tak zbylo jen pár vrbových prutů, ale - jak kluci říkali – „lepší než dyby pochybělo“.

A nakonec ani ve veliké místnosti jsme netopili nadarmo. Sedli si sem do tepla starší návštěvníci, aby si „povykládali“ a „pohlédali“ nám letošní raritu: přes padesát let stará malovaná vajíčka i s věnováním. A pro příští rok máme slíbená vajíčka obháčkovaná, vyškrabávaná a mnohá další.

Takže už teď se těšíme ...

Z dnešní akce jsme pro vás připravili také video z vystoupení folklorního souboru Dolňácko a pletení složitější varianty rukojeti žily. Tu vás naučí vyrobit Štěpán Mitáček. Dále se můžete podívat na fotografie.


Vystoupení folklorního souboru DolňáckoPletení rukojeti žily - Štěpán MitáčekFoto Foto

Foto Foto

Více fotek naleznete ve fotogalerii.

Lejdy