Jste zde:
Obrázek
Slovácká globalizace

Globalizací se označuje proces propojování různorodých částí do jednoho celku. Jeho doprovodným jevem bývá obvykle zjednodušení – uniformita. Následující úvaha je o tom, že podobné projevy můžeme pozorovat i v současném pojetí tradiční kultury na Slovácku.

Datum vložení: 01.08.2010 Autor: Ladis
Obrázek
Projekt Hlucká výšivka

Před několika měsíci proběhl v Blatničce seminář zaměřen na současnou péči o kroje. Jedním ze zmiňovaných problémů byl nedostatek vzorníků, které by byly k dispozici zájemcům o vyšívání. V dostatečné míře jimi nedisponuje ani Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Z toho důvodu dochází k situacím, že výšivky pro nově vznikající kroje jsou pouze kopírovány, mají stejnou podobu a kroj vypadá příliš uniformně.

Datum vložení: 01.08.2010 Autor: Ladis
Obrázek
Ornament není zločin - díl IX

PŘEHODNOCENÍ KONTEXTU
Spolu s dobou se mění i role tradiční kultury v našem životě. Paradoxně právě v době globalizace začíná mít pro nás velký význam vztah k rodnému místu a jeho atributům.

Datum vložení: 09.05.2009 Autor: Ladis
Obrázek
Ornament není zločin - díl VIII

SUBJEKTIVITA ESTETICKÉHO CÍTĚNÍ
Někdo má rád vdolky a někdo zase holky. A někomu se libí střídmost a čistá linie a jinému zase jásavá pestrost. A oba mají pravdu!

Datum vložení: 09.05.2009 Autor: Ladis
Obrázek
Ornament není zločin - díl VII

NEZÁVISLOST HODNOCENÍ
Měli by odborníci určovat, která tradice má smysl a která ne? A je vůbec možný dokonalý vědecký odstup od zkoumaných jevů?

Datum vložení: 07.04.2009 Autor: Ladis
Obrázek
Ornament není zločin - díl VI

ÚPADEK NEBO VÝVOJ?
Živou tradici nenajdete v muzeu, ale mezi lidmi. Každá živá tradice se postupně mění, protože se mění i doba ve které žije. To ale neznamená, že upadá.

Datum vložení: 30.03.2009 Autor: Ladis
Strana   1234<< PředchozíDalší >>