Jste zde:

Malá výstava ornamentů na slovensku

18.04.2009

Dosah ornamentové expozice z našich památkových domků se začíná pomalu přesouvat i za hranice. Ve Velkém Bieli u Bratislavy proběhla v rámci koštu vín i malá prezentace ornamentů i našeho muzea.

Malovaný ornament zdobící domy i hospodářská stavení byl v minulosti rozšířen nejen na Slovácku, ale také v podhůří Malých Karpat na Slovensku. V současnosti zde však mnoho maleb nenajdete a na tradici malování domů se tu pomalu zapomíná. Pokusem o připomenutí zdejší ornamentové výzdoby byla malá výstava, která se konala 28.března 2009, v rámci koštu vín ve Velkém Bieli u Bratislavy. Návštěvníci si mohli prohlédnout a porovnat ornamenty ze Slovácka i západního Slovenska. K dobré náladě na koštu hrála cimbálová muzika Višňa z Ostrožské Lhoty.

Toto mezinárodní kulturní setkání mohlo proběhnout hlavně díky iniciaci a podpoře Gretky Korpádiové a Juraja Bondory z Velkého Bielu, kteří pravidelně jezdí do Hluku na folklorní akce a snaží se ve svém bydlišti oživovat kulturní dění. Muzice i ornamentům poskytli velmi příjemný nocleh ve svém novém pasivním domě. Mimochodem pasivní se mu říká proto, že i když v něm netopíte, tak přesto je uvnitř po celý rok příjemná pokojová teplota (www.pasivnidomy.cz).


Foto Foto

Autor fotografií - Juraj Bondora

Více fotek naleznete ve fotogalerii.

Ladis