Malovaný dvůr 2009

10.08.2009

Letošní hody jsou za námi a my jsme si mohli na domkách oddychnout, že další setkání maléreček se nám opět povedlo. Ukazuje se, že akce si našla své příznivce a také své pevné místo v kulturním programu hodů. Její přínos ocenily také malérečky, které zde mohly prezentovat svoje umění.

Promítání

Malovaný dvůr začal už v pátek večer. Zatímco na dvorku velkého domku probíhala beseda u cimbálu s CM Dolňácko, na malém dvorku jsme připravovali promítání animace Šohaji a cérky od grafické dvojice Puk-Puk (Petra Pohlová a Martin Šojdr). Přiznám se, že jsem měl trochu obavy, kolik lidí se na promítání přijde podívat a jakým způsobem na něj budou reagovat. Puk-Puci totiž celkem odvážně zasazují některé prvky tradiční kultury do kontextu moderní doby a výsledek bývá pro mnohé konzervativnější milovníky folkloru dosti provokativní. Jejich práce ale nemá snahu tradici nahrazovat něčím novým, ale spíše motivovat k přemýšlení o tom, jaký význam má tradiční kultura dnes, v době, která je naprosto odlišná od časů, kdy kroje, písničky i ornamenty byly skutečnou součástí každodenního života našich předků. Byl jsem opravdu mile překvapený, když se dvorek zaplnil množstvím diváků. Reakce byly podle očekávání rozmanité, ale téměř všichni pochopili i mírnou nadsázku animace a úsměvem i potleskem promítání ocenili. Tato část programu měla pro nás však ještě jeden trochu jiný význam. Poprvé se na domkách využila audiovizuální technika a možná se mohou návštěvnici těšit i na dalších promítací akce.

Foto Foto


Výstava

Už pravidelně se prostřednictvím výstav snažíme návštěvníky upozornit, že ornament měl a stále ještě má i svoji symbolickou stránku. Letos jsme ji zaměřili na Plodnostní motivy v tradičním ornamentu. Naši předkové je totiž často malovali ve spojitosti s přáním velké úrody, hojnosti dobytka a množství vlastních potomků. Většinou měly podobu svislé elipsy a dodnes se malují v některých regionech (Petrov, Podluží), i když o jejich původním významu už málokdo ví. Ukázky těchto motivů na sesbíraných fotografiích malovaných žuder, sklepů a kapliček doplnily čtyři obrazy opět od dvojice Puk-Puk, na kterých byla symbolika plodnosti, myslím, že velmi jemným a milým způsobem zdůrazněna.

Foto Foto


Setkání maléreček

Foto Letos poprvé se sešli všichni tvůrci lidového ornamentu z Hluku na jednom místě a mohli se navzájem inspirovat. Dana Hrbáčková vystavila a prodávala svoje malované podnosy a tácy. Ludmila Křápková stejným způsobem prezentovala malované sklenky na víno či slivovicu a malované kraslice. Návštěvníci si mohli pod jejím vedením také vyzkoušet malování na vajíčka. Marie Křižalkovičová stejně jako vloni ukázala svoji výjimečnou dovednost při zdobení perníků a návštěvníkům umožnila, aby si mohli malovaní ornamentů na perník vyzkoušet přímo na místě. Marie Páčová zase ukázala malbu na zeď. Její ornamenty zdobí řadu domů v Hluku, Ostrožské Lhotě i na jiných místech Slovácka a její styl malovaní je nezaměnitelný.

Původně jsme měli v úmyslu pozvat i malérečku z Louky, paní Anežku Kašpárkovou, která zdobí překrásným modrým ornamentem zvonici ve své obci. Bohužel se mi tuto čipernou stařenku nepodařilo zastihnout a její účast na Malovaném dvoře domluvit. Tak snad příště!

Foto

Starodávné malování

Z vyprávění několika pamětníků se mně podařilo sestavit popis průběhu malovaní, jak asi probíhal v dobách, kdy si malérečky nekupovaly štětce, barvy si míchaly samy a ornamenty malovaly více méně od ruky. Na domkách jsem se pokusil o malou rekonstrukci a předvedení celého postupu.

Štětec – stačil kousek klacíku, do kterého se zastrčil svazek koňských žíní. Barva – práškový pigment smíchaný s vaječným bílkem a mlékem. Předkreslení – ne tužkou, ale vodou. Malování pak musí probíhat velmi rychle, dokud předkreslený vzor neoschne. Výsledná malba sice není sice tak úhledně upravená, jako ty, které vidíme na současných žudrech, ale to jí naopak dodává punc starobylosti.


Malování na sklo

Foto Je dost lidí, kteří by si ornament rádi namalovali doma, ale často nevědí jak na to. Oblíbené jsou malované skleněné lahve, a tak jsme se rozhodli, že zájemce tento způsob výzdoby naučíme. Skutečně přišlo několik návštěvníků, kteří si podle instrukce z plakátku přinesli vlastní sklenky a pustili se odvážně do díla. Nejprve si na připravených skleněných destičkách vše vyzkoušeli a pak se pustili přímo do vlastního malování.

Prezentovaná technika je velmi jednoduchá. Stačí obyčejné temperové barvy. Jsou relativně levné a lehce dostupné. Jimi ornament namalujeme a pokud nejsme s výsledkem spokojeni, tak stačí plochu setřít mokrým hadříkem, vysušit a můžeme se do díla pustit znova. Hotovou práci pak zafixujeme 3 – 4 vrstvami laku. Doporučuji používat bezbarvý lak ve spreji.


Foto

Aktivity pro děti

Pokračování tradice závisí především na dětech. A tak jsem pro tuto drobotinu nachystali několik her. Bylo to ornamentové pexeso, ornamentové puzzle a některé děti si vyzkoušely také vykropování ornamentů vodou. Kromě toho si mohly vyzkoušet také malování na vajíčka s paní Křápkovou, malování na perník s Majkou Křižalkovičovou a velký zájem byl i o ornamentový bodypaiting, který jsem maloval na ruce i nohy.

Foto
Foto


Ornamentová poradna

Našlo se i několik zájemců, kteří přišli s opravdu vážným zájmem o malování. Především se ptali na postupy, používané barvy nebo vzorníky. A tak se možná díky naší malé poradně začnou ornamenty malovat v Tupesích a jednoduchou techniku malování na sklo nyní zkusí využít také pracovníci organizace Luisa z Uherského Brodu, která se věnuje lidem s handicapem.

Více fotek naleznete ve fotogalerii.

Ladis